Blog o wyprawach oraz promocjach podróżniczych

Kreta – Balos, Falasarna czyli piękne plaże cz. 1

LOGO

5 maja 2014

To nasza druga relacja z podróży po Londynie. Tym razem Kreta. W kilku artykułach postaramy się przybliżyć wam zachodnią część wyspy. W tej części dowiecie się więcej o tym jak wyglądają i jak dostać się na bajeczne plaże na Krecie. Wszystkie drogi i odległości będziemy liczyć od Chanii, bo stąd startowaliśmy. Tutaj też latają tanie linie Ryanair z 3 polskich lotnisk: z Warszawy Modlin, Wrocławia oraz Katowic. Ceny lotów zaczynają się od 300 zł w obie strony. Podczas pobytu na Krecie nieodzowne wydaje się być wypożyczenia auta, które zwróci się po kilku przejazdach  (tutaj dość tania wypożyczalnia: www.europeocars.com / auto klasy B / 100 EUR za tydzień). Jeśli jednak nie będziecie podróżowali wypożyczonym autem podamy wam ceny biletów za lokalne autobusy oraz promy.

Pierwszą z opisywanych plaż będzie Balos (konkretnie Zatoka oraz Laguna Balos), badź jak niektórzy raczą mówić: Bajlos czyli Bajeczne Balos. Odległość z centrum Chanii na plaże Balos wynosi 52 km (http://goo.gl/maps/AV35p). Czas dojazdu jest niestety zgoła odmienny niż ten, który podaje google maps. Pierwsze 45 km powinniśmy pokonać w niecałą godzinę. Niestety przejazd kolejnych 7 km zajmie nam ok. 20-40 min w zależności od tego jakie mamy auto. 20 min jeśli jechaliśmy tam wcześniej i mamy auto z przekładnią 4×4. A jeśli jedziemy po raz pierwszy w dodatku wypożyczyliśmy małe autko klasy B/C czas zdecydowanie się wydłuży. Tania-podroz.pl niestety nie zainwestowała terenówkę. Droga szutrowa, przejazd nie był paskudny, większość trasy pokonaliśmy na pierwszym biegu, czasem pozwalając sobie na rozwinięcie bajecznej prędkości 15 km/h na drugim biegu.

UWAGA! Wypożyczając auto sprawdzcie czy macie wykupiony pełen pakiet ubezpieczeń (wliczając w to podwozie, koła oraz szyby), gdyż w przeciwnym wypadku przejazd na Balos, może skończyć się nie miłą niespodzianką, która będzie opiewać na kilka tysięcy euro.

Warto dodać, iż  wjazd na półwysep Gramvoussa, przy którym znajduje się Laguna Balos, jest płatny i kosztuje 1 EUR od osoby.

Po dojechaniu na parking będziemy mieli jeszcze jakieś 25 min drogi na pieszo. I podczas tego marszu po raz pierwszy ujrzymy przepiękny widok. Zdjęcia poniżej:

Kolejną plażą, którą odwiedziliśmy jest znajdująca się raptem kilkanaście kilometrów dalej: Falasarna (Φαλάσαρνα). Długa piaszczysta plaża często odwiedzana przez surferów ze względu na bardzo wysokie fale.

Dla osób nie posiadających auta proponujemy wykupienie wycieczki w lokalnym biurze podróży. Wyjazd na Balos to koszt min. 30 EUR (autobus + statek wycieczkowy). Dla osób, które posiadają własne auto, ale mają obawy przed wjazdem na półwysep polecamy przepłynięcie się statkiem wycieczkowym koszt: 25 EUR (więcej info tutaj: www.gramvousa.com, taniej rezerwując online 22EUR) + 1 EUR za wejście do parku narodowego. Statek wypływa z portu Kissamos o godzinie: 10:00, a wraca pod wieczór o godzinie: 18:00.

Pozdrawiamy serdecznie i życzymy miłego plażowania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *