Blog o wyprawach oraz promocjach podróżniczych

Londyn i Camden Town Market

LOGO

3 marca 2014

      Jak obiecaliśmy, tak też czynimy. Pierwsza nasza relacja. Londyn. Jak zapewne każdy wie, Londyn jest stolicą Wielkiej Brytanii (także Anglii). Zamieszkały jest przez 8.3 mln mieszkańców (cała londyńska metropolia to przeszło 15 milionów mieszkańców) co czyni go największym miastem w Unii Europejskiej. Co roku do miasta tłumnie przybywają turyści (w roku 2012: 31 mln turystów), aby zobaczyć główne atrakcje: London Eye, Pałac Buckingham, Pałac Westministerski, Big Bena, Muzeum brytyjskie, Galerię Narodową. My jednak chcielibyśmy pokazać Londyn od innej strony, od strony jedzenia. Ale najpierw kilka faktów o tym jak dostać się do Londynu. W Londynie (i w okolicach) znajduje się 6 lotnisk: Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton, City, Southend. Z Polski dolecieć można na nie bezpośrednio:

– na Heathrow – z Warszawy (LOT, Britsh airways)

– na Gatwick – z Krakowa (Easyjet)

– na Stansted – z Gdańska, Bydgoszczy, Szczecina, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Warszawa Modlin, Wrocław (Ryanair)

– na Luton – z Rzeszowa (Ryanair), Gdańsk, Katowice, Lublin, Poznań, Warszawa, Wrocław

– na Southend – z Krakowa (Easyjet)

      My dolecieliśmy na lotnisko Londyn Luton z Gdańska liniami Wizzair. Za bilet w obie strony zapłaciliśmy 128 zł (54 zł do Londynu, 74 zł powrót). Samo lotnisko leży 50 km na północ od Londynu, a do centrum dostaniemy się następującymi środkami transportu: autobusem (National Express [min. 5 GBP], Green line couches, Terravision [min. 15 GBP w obie strony]), busem (Easybus [min. 2 GBP]), pociągiem (First Capital Connect, Easy Midlands Trains). My wybraliśmy bus linii Easybus. Za podróż w obie strony zapłaciliśmy 4.5 GBP (ok. 23 zł – rezerwacje na stronie www.easybus.co.uk). Bilet zarezerwowany był z 2 miesięcznym wyprzedzeniem. Przy zakupie kilku biletów należy działać zgodnie z następującymi wytycznymi.

„Najpierw sprawdzamy ile kosztuje pojedynczy bilet. Niech to będzie 2 GBP. Następnie sprawdzamy ile kosztują 2 bilety. Np. 4.99 GBP od biletu. W tej sytuacji rezerwujemy osobno najpierw jeden za 2 GBP a następnie drugi za 4.99 GBP. Tak więc zamiast  9.98 GBP(+ opłata transakcyna), zapłacimy 6.99 (+ 2x opłata transakcyjna). Opłata transakcyjna za płatność wszystkimi kartami płatniczymi z wyjątkiem karty Maestro wynosi 0.5 GBP.”

      Bus zatrzymuje się na przystanku przy Baker street (uwaga: kierowcy nie zatrzymują się po drodze), skąd łatwo i szybko dojedziemy się metrem do innych celów w Londynie. Apropo metra, poniżej znajdziecie aktualny cennik za przejazdy metrem.

cenaPrzejazdy600

      Jak widać ceny nie są zbyt przystępne pojedyńczy bilet kosztuje: 4.7 GBP. Jeśli zamierzamy dużo jeździć warto zaopatrzyć się w bezstykową kartę Oyster card (wydanie karty 5 GBP, kartę można zwrócić, gdy już nie będzie nam potrzebna. Otrzymamy zwrot środków z konta oraz kwotę, którą zapłaciliśmy za „wydzierżawienie karty”). W pierwszej kolumnie Peak* podane są ceny za przejazd w godzinach szczytu od 6:30 do 9:30 oraz od 16:00 do 19:00 (od poniedziałku do piątku). W kolejnej kolumnie Off-peak znajdują się ceny pojedynczego przejazdu poza godzinami szczytu. Peak cap** podróżując wielokrotnie danego dnia (w szczycie i poza nim) zapłacimy maksymalnie wyszczególnioną kwotą. (np. jeśli będziemy jeździli  metrem 10 razy w pierwszej i drugiej strefie zapłacimy nie 28 funtów tylko 8.4 GBP). Off peak cap** dotyczy podróży tylko poza godzinami szczytu.

      Przejdźmy do meritum. Jak wcześniej pisałem, chciałbym wam pokazać co dobrego można zjeść w Londynie. Konkretnie na Camden Town Market. Sam Market otwarty jest codzinnie od 10:00 do 18:00. Możemy tu dotrzeć metrem wysiadając na przystanku Camden Town, autobusem, badź kolejką Overground wysiadając na przystanku: Camden Road.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

      Mam nadzieje, że galeria wam się podobała i trochę nawet zgłodnieliście. Na Camden Town Market, kucharze dają próbować jedzenie, więc nie płacąc możecie spróbować naprawdę oryginalnych potraw. Szczególną uwagę pragnał bym zwrócić wam na ostatnie zdjęcia czyli lody. Ze szczerego serca polecam „nitro” lodziarnię (Chin chin labs – chincinlabs.com). Nitro, bo jest ciekły azot. A lodziarnię, bo są wyśmienite, aksamitne i zmysłowe lody. Tak dobre, że jak je raz zjecie, żadne inne nie będą wam smakować. ;).

Pozdrawiamy  🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *